images-shape-5images-shape-6images-shape-7images-shape-21images-shape-21

جزئیات مقاله

پزشکی, دندان پزشکی, داروسازی با 24 گام برنامه ریزی فاروس با قاطعیت و اطمینان 100%

تقویت حافظه کنکور با برنامه غذایی مشاوره - مقالات کنکوری

تقویت حافظه کنکور با برنامه غذایی

 

برنامه غذایی برای دانش آموزان و متقاضیان کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین اهمیت دادن به وعده های غذایی باعث می شود در طول روز انرژی خود را حفظ کنید و این برنامه اگر همراه با ساعت خواب مناسب باشد، وضعیت شما را تنظیم می کند. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا به ذکر نکاتی در باب تقویت حافظه کنکور با برنامه غذایی بپردازیم.

تقویت حافظه کنکور با برنامه غذایی

برنامه غذایی محصل ها و کنکوری ها برای صبحانه

صبحانه یکی از وعده های اصلی است. کنکوری ها و دانش آموزان از آنجایی که فعالیت های سنگینی دارند، نباید از خوردن صبحانه غافل شوند. نخوردن صبحانه میتواند موجب افت قند خون شود. افت قند خون نیز یکی از عوامل مهم در کاهش تمرکز است. بنابراین وعده صبحانه را نه خیلی سبک و نه خیلی سنگین مصرف کنید. سعی کنید از گردو و خرما در وعده صبحانه استفاده کنید. به جای مصرف نان معمولی بهتر است از نان سبوس دار استفاده کنید. خورن شیر نیز در وعده صبحانه می تواند کمک کننده باشد. شما به عنوان یک کنکوری باید علاوه بر تنظیم وعده غذایی، خواب شبانه خود را نیز تنظیم کنید. در این صورت بدن شما به این ساعت جدید عادت می کند. اگر اضافه وزن ندارید برای وعده صبحانه می توانبد از کره مربا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید درباره : مشاوره کنکور تجربی

وعده ناهار در کنکور

وعده ناهار را سعی کنید سبک مصرف کنید. برخلاف وعده صبحانه که پیشنهاد می شود به طور کامل سیر شوید، برای وعده ناهار قبل از آنکه سیر شوید، خوردن را متوقف کنید. در وعده ناهار تا می توانید از سبزیجات تازه استفاده کنید. از مصرف زیاد غذا ها چرب حتما پرهیز کنید. مصرف غذاهای پرفیبر نیز بسیار کمک کننده است. بهتر است به جای مصرف سه وعده غذایی از مصرف 5 وعده اما وعده های کوچک تر استفاده کنید.

وعده شام

در خوردن وعده شام می توانید مانند وعده ناهار از غذاهای مخلف مصرف کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید اگر قرار است از غذای سنگین تر در وعده شام استفاده کنید، شام را زودتر میل کنید. مصرف سبزیجات تازه به همراه غذا در این وعده به شما کمک می کند.

میان وعده در زمان کنکور

در زمان کنکور مصرف میانوعده ها را فراموش نکنید. در میانوعده ها می توانید انواع مغزیجات را مصرف کنید. انواع میوه جات می تواند مناسب ترین میانوعده باشد. اگر در طول روز به مصرف چیز های شیرین نیاز داشتید، به جای مصرف نوشابه و کیک های آماده که قند های ساده تری دارند، بهتر است از کشمش، خرما و میوه های شیرین استفاده کنید. چرا گفته می شود از قند ها و کربوهیدرات های پیچیده استنفاده کنید؟ به این دلیل که مصرف کربوهیدرات های پیچیده مانند نان ،برنج، سیب زمینی و حبوبات باعث می شود قند آن به تدریج وارد خون شده و با افت قند مواجه نشوید. مصرف کربوهیدرات های ساده تر باعث می شود قند به سرعت وارد خون شما شده و پس از آن با افت قند و در نتیجه احساس خستگی روبرو شوید.

چند نکته که باید یه آن ها توجه کنید:

 • ویتامین مصرف کنید
 • اگر به کم خونی مبتلا هستید، سعی در درمان آن کنید (چرا که یکی از عوامل کم خونی عدم تمرکز است)
 • مصرف شکلات تلخ و آجیل در میانوعده ها
 • در مصرف چای و شکلات تعادل را رعایت کنید
 • می توانید از دمنوش های چای سبز، سنبل تیب، جنسینگ، رزماری و گل محمدی استفاده کنید.
 • نوشیدن آب کافی

ورزش در دوران کنکور

بسیاری از دانش آموزان و متقاضیان کنکور سراسری به علت کمبود وقت ورزش را از برنامه خود حذف می کنند. به این نکات حتما دقت کنید که قرار نیست شما در این دوران به ورزش های بسیار سنگینی روی بیاورید. و یا رشته ورزشی جدیدی آغاز کنید. بلگه لازم است فعالیت ورزشی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. برخی تصور می کنند این امر ممکن است به ضرر آن ها تمام شود. اما ورزش آمادگی ذهنی را برای یادگیری مطالب بالا می برد و به شما کمک می کند در بلند مدت بتوانید تمرکز داشته باشید.

دقت داشته باشید هر زمان که برای اصلاح این امر دسته به اقدام بزنید دیر نیست. اما بهتر است برنامه غذایی مناسب را از اوایل برنامه ریزی دوران کنکور مورد توجه قرار دهید.

موارد منع مصرف کنکوری ها

کنکوری ها در این دوران بهتر است از خوردن برخی از مواد غذایی پرهیز کنند. این موارد شامل شامل موارد زیر می شوند.

 • مربا نوشابه، مصرف زیاد شکلات و قند های ساده
 • مصرف زیاد ماست ترش و دوغ و مصرف یش از حد پنیر در وعده صبحانه
 • مصرف غذا های دیر هضم برای وعده شام و یا ناهار
 • مصرف بیش از حد چیپس و پفک
 • مصرف بیش از حد کربوهیدرات های مصنوعی

از آنجایی که در این دوره با بیماریی کرونا درست و پنجه نرم می کنیم، متقاضیان علاوه بر حفظ تمرکز مناسب باید در دوران کرونا نزدیک به 4 ساعت در زمان آزمون ماسک را بر روی صورت خود تحمل کنند. در این زمان سعی کنید برای حفظ تمرکز بیشتر نفس های عمیق بکشید و نفس خود را مدتی نگه داشته و بازدم عمیق تر داشته باشید.

بیشتر بخوانید درباره: تغذیه دانش آموزان در دوران تحصیل

پانوشت: افزایش تمرکز در دوران کنکور, تغذیه در دوران کنکور, خوراکی هایی که نباید در دوران کنکور مصرف کنید, برنامه غذایی دوران کنکور, افزایش تمرکز با برنامه غذایی مناسب در کنکور , تقویت حافظه در کنکور با برنامه غذایی