فاروس logo

آیا دانشگاه ها حضوری می شود؟

آیا دانشگاه ها حضوری می شود؟

آیا دانشگاه ها حضوری می شود؟

آیا دانشگاه ها حضوری می شود؟

آیا دانشگاه ها در ترم جدید حضوری می شود؟ غیرحضوری شدن دانشگاه در ترم جدید ادامه دارد؟ با ماهمراه باشد تا به نکاتی در رابطه با حضوری شدن دانشگاه ها در مهر 1400 بپردازیم و آخرین اخبار حضوری شدن دانشگاه ها را به شما بگوییم.

آیا مدارس و دانشگاه ها از ابتدای مهر حضوری می شوند؟

ستاد ملی مبارزه با کرونا و تصمیماتی که در این باره اخذ شد قرار بر آن بود که دانشجویان در مرداد ماه واکسینه شده و دانشگاه ها از ترم جدید به صورت حضوری بازگشایی شودند. این مطلب کاملا واضح است که تا زمان واکسیمنه کامل دانشجویان دانشگاه ها بازگشایی نمی شود. اما سوال مهم این است که آیا دانشجویان در مرداد ماه واکسینه می شوند؟مسئولین وزارت بهداشت در رابطه با این نگرانی ها به مردم اینگونه پاسخ می دهند که تلاش بر این است در مرداد ماه جمعی از کارکنان دانشگاه ها واکسینه شوند و احتمالا اکسنه شدن دانشجویان در شهریور و مهر و آبان ماه انجام خواهد گرفت. البته اینموضوع هنوز در حد یک پیش بینی است. بنابزراین ممکن است در ماه های مهر و آبان ترم جدید روند مجازی بودن دانشگاه ها ادامه پیدا کند. حضوری شدن دانشگاه ها به وضعیت شهر ها نیز مربوط است. با تزریق واکسن شهر هایی که در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند به وضعیت زرد و آبی بازگشته و ر این صورت می توان به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها فکر کرد.حضوری شدن دانشگاه ها

آیا بعد از واکسیناسیون کلاس های مجازی ادامه خواهد داشت؟

در سال 98 بیش از دو دهه بود که ایران از کلاس هاس مجازی برای آموزش آنلاین استفاده می کرد. اما گستردگی این امر در زمان شیوع کرونا بسیار بالا رفت و زیرساخت های آموزش مجازی برای استفاده دانشگاه های کل کشور افزایش یافت. در سال 99 طبق گفته های جناب خاکی صدیق دانشگاه ها تعطیلی نداشته و در ابتدا 70 درصد اما بعدا 80 درصد دانشگاه ها از این بستر برای آموزش مجازی استفاده کردند.

در دوران شیوع ویروس کرونا در شهر های مختلف برای دانشگاه ها تصمیات متفاوتی اتخاذ شده و باتوجه به اینکه تعدادی از دانشجویان در صرت حضوری شدن دانشگاه ها به خوابگاه نیاز دارند، در زمان شیوع این ویروس، این امکان به وجوده که دانشجویان بتوانند درس های عملی و کارگاهی را در محل زندگی خود بگذرانند. دانشگاه های آزد اسلامی نیز روند تلفیقی آموزشی حضوری و مجازی را در پیش گرفته. بنابراین نباید انتظا داشت شیوه مدیریتی دانشگاه ها در همه شهر های ایران یکی باشد. بلکه در رابطه با هر دانشگاه با توجه به وضعیت کرونایی شهری که در آن قرار دارد، تصمیم گیری می شود. بنابراین برخی از اختیارات نیز در این باره از ستاد ملی مبارزه با کرونا به دانشگاه ها داده شده است.

برگزاری امتحانات دانشگاه به صورت حضوری است یا مجازی؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا برخی از این تصمیمات را با توجه به وضعیت هر شهر به عهده انشگاه ها گذاشته است. اما در ترم گذشته (تیر 1400) اکثر دانشگاه های کشور امتحانات را به صورت حضوری برگزار کردند. آیا در ترم جدید امتحانات حضوری می شود؟ اکنون نمی شود در انت باره اظهار نظر کرد. مکن است در صورتی که همه دانشجویان و کارکنان دانشگاه واکسینه نشوند مجازی بودن دانشگاه ها در ترم مجازی ادامه پیدا کند. همانطور که بسیاری از دانشگاه ها ترم تابستان را همچنان به صورت مجازی برگزار می کنند، همه چیز در آینده به وضعیت شهر های ایران و همینطور واکسیناسیون دانشجویان و پرسنل دانشگاه ها بستگی دارد.

آیا دانشگاه ها در زمان شیوع ویروس کرونا باز است؟

دانشگاه ها در برخی از روز های هفته در قسمت اداری باز است. بنابراین دانشجویان هر دانشگاه می توانند با دنبال کردن اخبار دانشگاه مورد نظر در صورت ضرورت داشتن به دانشگاه مراجعه کنند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که نیاز به انجام فعالیت های حضوری در دانشگاه دارند، می توانند با گرفتن مجوز های لازم و با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در دانشگاه رفت و آمد کنند.

شرایط بازگشایی دانشگاه ها در مهر 1400 چیست؟

طبق گفته های معاون آموزشی وزارت علوم در صورتی که شرایط ذکر شده به صورت کامل در هر شهری برگزار شود، دانشگاه های آن شهر بازگشایی خواهد شد:

همچنین در زمینه بازگشایی دانشگاه ها و مراکز دولتی به طور کامل جلساتی برگزار خواهد شد که تصمیمات لازم اتخاذ می شود. این طور که معلوم است تا زمانی که وضعیت شهر ها رمز باشد، محدودیت های کرونایی نیز ادامه خواهد یافت. مسئولین نیز تا آن زمان پرتکل هایی وضع خواهند کرد که دانشجویان موظند به آن عمل کنند

آیا ترم تابستان مجازی برگزار می شود؟

به دلیل قرمز بدن وضعیت کرونایی بسیاری از شهر ها برای ترم تابستان نیز دانشگاه ها نیز به صورت مجازی برگزار می شود. در رابطه با برگزاری امتحانات ترم مجازی به صورت قطعی می توان اظهار نظر کرد اما احتمالا امتحانات ترم تابستان نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد. کنکور ارشد نیز به تعویق افتاده و در مرداد ماه برگزار خواهد شد.

✔️ کمپین تعویق کنکور ارشد

پانوشت: واکسیناسیون دانشگاه ها, بازگشایی دانشگاه ها, مجازی بودن دانشگاه ها در ترم جدید

برچسب ها


دانشگاه آزاد