images-shape-5images-shape-6images-shape-7images-shape-21images-shape-21

جزئیات مقاله

پزشکی, دندان پزشکی, داروسازی با 24 گام برنامه ریزی فاروس با قاطعیت و اطمینان 100%

خداحافظی با اُفت تحصیلی 2 برنامه ریزی - آزمون - منابع آموزشی - انتخاب رشته - مقالات کنکوری

خداحافظی با اُفت تحصیلی 2

 

آیا دائماً مطالعه می کنید اما وضع نمره های شما بدتر می شود؟ 

آموزگاران و خانواده شما، نگران وضعیت شما هستند؟ 

از درس خواندن مأیوس شده اید؟  دوست ندارید برید مدرسه؟ 

افت تحصیلی باعث نا امیدی و کاهش اعتماد به نفستون شده ؟ 

مقاله زیر را بخوانید و با کمک مؤسسه فاروس طاها تمام این مشکلات را برای همیشه فراموش کنید. 

اغلب افرادی که شیوه های مطالعاتی صحیح ندارند از درس خوندن بیزار می شوند و با گفتن این عبارات خود را تبرعه می کنند:

1- این درس ها به چه دردی می خورند؟ 

2- فلانی دکتری گرفته اما بی کار است؟ 

3- چرا با این همه زحمت درس بخوانم و در آخر شغل دلخواهم را نداشته باشم؟ 

پاسخ سؤال دوم و سوم :  

تاریخچه اندیشمند شدن بشر 

به عقیده آناکسیماندروس، فیلسوف یونان باستان ، بشر در ابتدا به صورت حیوانی دیگر، شبیه ماهی بوده ‌است. سنگواره های پری های دریایی گواه این نظریه هستند.

کارل لینه در سیستم طبقه‌بندی خود،برای اولین بار لغت Homo  را برای سردهٔ انسان به کار برد. لینه و سایر دانشمندان نزدیک‌ترین گونه‌های جانوری به انسان را از نظر ریخت شناسی و کالبدشناسی دسته‌بندی کردند. اندیشهٔ امکان وجود نیاکان مشترک برای انسان و کپی‌های قدیم تر با انتشار کتاب خاستگاه گونه‌ها توسط چارلز داروین در سال ۱۸۵۹ میلادی مطرح شد. 

سنگواره‌های انسان‌سایان در موزه استخوان‌شناسی اوکلاهما 

سنگواره انسان سایان در شهر اوکلاهما سیتی آمریکا نگهداری می شود. مشکل بزرگ در بررسی تاریخچه شکل گیری بشر امروزی، عدم وجود سنگواره‌های گونه‌های انتقالی است. 

طبقه‌بندی انسان‌ها و وابستگان آن‌ها از سال ۱۹۵۰ میلادی به بعد تغییرات عمده‌ای کرده ‌است. 

 

پیشرفت‌های عمده در دانش تعیین توالی دنای  در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی، به ویژه در زمینهٔ  mtDNA و  Y-DNA کمک بزرگی به فهم منشأ پیدایش بشر کرده ‌است. تعیین توالی این دو دنای از جمعیت‌های بومی گسترده‌ای گردآوری شد و اطلاعات عظیم ژن‌های موروثی مردانه و زنانه را در اختیار ما قرار داد .

علم ژنتیک

از شروع قرن بیست و یکم ، خصوصاً در دو دهه اخیر با پیشرفت‌علم ژنتیک ، شواهد محکم ژنتیکی نظریه فرگشت انسان به دست آمده ‌است.  مطالعه مبدأ حیات انسان‌ها،  علوم انسان‌شناسی و دیرینه ‌‌شناسی را کامل می کند. 

در مطالعه ژنتیک، فرگشت انسان بررسی و تفاوت ژن انسان با بقیه موجودات بررسی می گردد.  

تفاوت بین ژن‌ها کاربردهای متنوعی در علوم انسان‌شناسی، خصوصاً پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و پزشکی قانونی دارد. 

در مجله علمی نیچر  ( ۲۰۰۵) نتایج پژوهش بیش از صد نفر از دانشمندان بزرگ دنیا بر روی ۲۳۷ میلیون جفت از اجزای تشکیل‌دهندهٔ کروموزوم شماره ۲ انسان منتشر گردید که این کروموزوم از جوش خوردن دو کروموزوم شامپانزه ایجاد شده‌ است و به همین دلیل است که انسان‌ها یک جفت کروموزوم کمتر از شامپانزه‌ها دارند. نتایج این مقاله نشان می‌دهد انسان و شامپانزه نیاکان مشترک داشته‌اند. 

شگفتی های انسان خردمند امروزی

1- دُم به مدت چهار هفته از هفته‌های ۱۴ تا ۲۲ دورهٔ جنینی وجود دارد.

2- پلک سوم دارد.

3- عضلات کف پا در فرایند فرگشت کارایی خود را از دست داده‌اند و امروزه پزشکان هنگام نیاز به بافت‌های ترمیمی برای سایر قسمت‌های بدن آنها را خارج و از آن استفاده می‌کنند. اهمیت این عضله ها برای بدن انسان  چنان کم شده که ۹٪ انسان‌های امروزی بدون آن متولد می‌شوند.

اندام ژاکوبسون  بخشی از کالبد حیوانات است که این اندام در انسان انسان های پیشین ماقبل تاریخ یافت شده است. این اندام که در مجرای بینی واقع است، فرومون‌ها را که مواد شیمیایی تحریک‌کنندهٔ جنسی، هشدار دهنده یا یابندهٔ غذا هستند، ردیابی می‌کند. این اندام به حیوانات اجازه می‌دهد که هم‌نوعانشان را برای جفت‌گیری یا اعلام خطر تعقیب کنند. انسان‌ها با اندام ژاکوبسون به دنیا می‌آیند، ولی قابلیت‌های این اندام در مراحل اولیهٔ پس از تولد رفته رفته کم می‌شود تا جایی که دیگر استفاده‌ای ندارد.

4- در آوریل ۲۰۱۵ (اردیبهشت ۱۳۹۴) نتایج پژوهشی انتشار یافت که بیرون‌زدگی دیسک بین‌مهره‌ای که می‌تواند باعث کمردردهای مزمن شود در افرادی بیشتر دیده می‌شود که شکل مهره‌های کمر آن‌ها به مهره‌های شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها شباهت بیشتری دارد؛ به عبارت دیگر مهره‌های کمر این افراد از نگاه فرگشتی کمتر برای راه رفتن روی دو پا تطبیق پیدا کرده ‌است. یکی از توضیحاتی که در این باره ارائه شده این است که در مسیر فرگشت از جانداری چهار دست و پا به انسان دو پا، فشار بر روی ستون مهره‌ها افزایش یافته‌ است. نتایج این پژوهش این فرضیه را که کمردرد منشأ فرگشتی دارد تقویت می‌کند. شیوع بیماری‌های ستون فقرات در انسان بیشتر از نخستی‌ها است.

انسان خردمند امروزی تنها گونهٔ بازمانده از سردهٔ انسان است. در حالی که برخی گونه‌های منقرض شدهٔ انسان‌ها را می‌توان به عنوان نیاکان انسان‌های خردمند امروزی برشمرد.

شواهد باستان‌شناسی و دیرین‌شناسی، تا حدودی در مورد رژیم غذایی گونه‌های متفاوت انسان و نقش رژیم غذایی را در فرگشت فیزیکی و رفتاری انسان‌ها نشان می دهد. 

انسان‌های خردمند امروزی ویژگی‌های ژنتیکی مشخص مطابق با محیط و زمان زندگی شان دارند 

که دانستنن آنها می تواند زندگی با نشاط و سلامتی را برای آنها فراهم کند. 

 نداشتن هدف شغلی منطبق بر بازار کار 

یکی از دلایل اُفت تحصیلی در نوجوانان نداشتن هدف شغلی منطبق بر علاقمندی هایشان و نیاز جامعه است. بیشتر آنها به تحصیل علاقمند هستند، اما نمی دانند که دقیقاً می خواهند با تحصیل به کجا برسند و هدفشان از رشته تحصیلی شان چیست. این دانش آموزان دچار سردرگمی هستند و سردرگمی آنها را به بی راهه می کشاند. به همین دلیل نسبت به درس خواندن بی انگیزه و بی علاقه هستند.

عقب انداختن کارها و مدیریت زمان ضعیف

 دانش آموزانی که تا آخرین لحظه صبر می کنند تا تکالیف درسی را انجام دهند، عملکرد خوبی در مدرسه ندارند. در زمان امتحان هم زمان کم می آورند چون به دروس مسلط نیستند. نمرات آنها بشدت پایین می آید. این افراد عموما مدیریت زمان را بلد نیستند. به همین خاطر اغلب در درس و مدرسه دچار مشکل شده و افت درسی دارند. 

با برنامه 24 گام هوشمند، آینده شغلی و رفاهی خود را بسازید. 

برچسب ها: