images-shape-5images-shape-6images-shape-7images-shape-21images-shape-21

جزئیات مقاله

پزشکی, دندان پزشکی, داروسازی با 24 گام برنامه ریزی فاروس با قاطعیت و اطمینان 100%

تاثیر معدل در کنکور سراسری چگونه است | ترمیم معدل برای کنکور برنامه ریزی - آزمون - مقالات کنکوری

تاثیر معدل در کنکور سراسری چگونه است | ترمیم معدل برای کنکور

 

تاثیر معدل در کنکور سراسری چقدر است؟ برنامه ریزی تحصیلی شما باید به گونه ای باشد که موجب ارتقای معدل شما باشد. بیشتر دانش آموزان در زمان برنامه ریزی برای کنکور سراسری از امتحان نهایی غافل شده و این امر موجب می شود معدل آن ها با افت مواجه می شود. بنابراین بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که علاوه بر کنکور سراسری به به امتحانات نهایی سال سوم متوسطه دوم هم برسید.

 

شرط معدل در کنکور سراسری

تاثیر معدل در کنکور سراسری سال 1400 برای دو گروه نظام قدیم و نظام جدید متفاوت است. برای دانش آموزان نظام جدید تاثیر معدل شامل 30 درصد تاثیر مثبت از معدل سال سوم متوسطه دوم لحاظ می شود. برای دانش آموزان نظام قدیم این تاثیر شامل 25 درصد معدل دیپلم (سال سو دبیرستان)+ 5 درصد پیش دانشگاهی به صورت تاثیر مثبت حساب می شود. برگزاری کنکور سال 1401 نیز مانند کنکور 1400 خواهد بود.

 

با توجه به بررسی های انجام شده و آمار پشت کنکوری های نظام قدیم نتیجه بر این شد که در 1401 دومین سلی باشد که کنکور نظام جدی و نظام قدیم به صورت اقدام با یکدیگر برگزار می شود. کنکور 1400 اولین سالی بود که کنکور سراسری برای نظام قدیم و نظام جدید ادغام شده بود. بنابراین اگر با سیستم نظام قدیم به تحصیل پرداختید، باید با استفاده از منابع کنکوری نظام جدید برای کنکور سراسری سال های آینده آماده شوید.

 

نحوه برگزاری کنکور 1401 به چه صورت است؟

 

طبق مصوبه های شورای انقلاب فرهنگی قرار است نحوه برگزاری کنکور سراسری در سال 1402 با تغییراتی مواجه شود. قرار بر این است تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور سراسری اعما شود و 40 درصد تاثیر کنکور سراسری از دروس تخصصی برگزار شود. این مصوبه به ای خاطر است که دانش آموز 12 سال تحصیلی را با جدیت دنبال کند. اما سوال این است که در این صورت آیا تاثیر کنکور سراسری در کسب رتبه برتر کم می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت از آنجایی که ممکن است تعداد داوطلبینی که 60 درصد تاثیر معدل را کسب کرده اند زیاد باشد، به این ترتیب اصل رقابت دوباره بر روی کنکور سراسری خواهد بود. صحبت هایی که حاکی از حذف کنکور سراسری بود به این نتیجه رسید به این دلیل که رقابت در رشته های مختلف برای تحصیل در دوره های روزانه دانشگاه ها زیاد است باید آزمونی باشد تا سطح داوطلبین به صورت دقیق تر مشخص شود. البته هنوز در سازمن سنجش و آموزش کشور اطلاعیه ای در این خصوص صادر نشده است.

 

نحوه برگزاری کنکور 1402 به چه صورت است؟ 

تاثیر معدل در کنکور سراسری سال 1400 برای دو گروه نظام قدیم و نظام جدید متفاوت است. برای دانش آموزان نظام جدید تاثیر معدل شامل 30 درصد تاثیر مثبت از معدل سال سوم متوسطه دوم لحاظ می شود. برای دانش آموزان نظام قدیم این تاثیر شامل 25 درصد معدل دیپلم (سال سو دبیرستان)+ 5 درصد پیش دانشگاهی به صورت تاثیر مثبت حساب می شود. برگزاری کنکور سال 1401 نیز مانند کنکور 1400 خواهد بود.

برنامه ریزی تحصیلی مناسب می تواند برای شما نتایج راضی کننده ای به دنبال داشته باشد. چراکه شبوه هر کدام متفاوت است. برای پاسخگویی به سوالات تستی کنکور شما نیازی به راه حل تشریحی ندارید. در هنگام پاسخگویی به سوالات تشریحی نیز به راه حل های تستی نمره ای ندار و ملاک راه حل است. به این ترتیب شما باید اولا به طور کامل همانند سال های گذشته کتاب درسی را خوانده و برای نممره بالا تلاش کنید. دوما باید خود را برای ماراتن کنکور سراسری آماده کنید. البته که کسب آمادگی کامل برای هر دو کار آسانی نیست اما امکان پذیر است.

 

در نظام قدیم کسانی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد اخذ نمودند مشمول 25 درصد سوابق تحصیلی و آن دسته از داوطلبینی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد اخذ نمودند به علاوه تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم شامل 5 درصد تاثیر پیش دانشگاهی نیز می شوند. االبته تاثیر معدل در کنکور برای کسنی که تغییر رشته می دهند بسیار کمتر می شود.

 

توجه به موارد بالا می تواند به شما در بهبود معدلتان کمک کننده باشد. از طرفی باز خوانی مطالب درسی در تست زنی نیز تاثیر دارد. اگر از کتاب های کمک درسی برای تست زنی استفاده می کنید، می توانید ازدرسنامه های آنان علاوه بر مطالعه کتاب بری ارتقای معدل خود کمک بگیرید.

 

نکات تست زنی در کنکور سراسری 

ترمیم معدل

طرح ترمیم معدل باری داوطلبینی است که نگران معدل خود در کنکور سراسری هستند. بنابراین کسانی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد اخذ نمودند و مدرک سال پیش دانشگاهی آنان برای سال 91 به بعد است، اجازه دارند تنها یکبار در طرح ترمیم معدل شرکت کرد و معدل خود را ارتقا دهند. ترمیم معدل یکماه قبل از امتحانات نهایی هر سال برگزار خواهد شد. البته لازم است این را بدانید شرکت در طرح ترمیم معدل هیچ صدمه این به شما وارد نمی کند. چراکه در صورتی که نمره شما از نمره قبلی کمتر شود،بهترین نمره لحاظ خواهد شد به صوت سیستماتیک در پرونده تحصیلی شما ثبت می شود. لازم به ذکر است ترمیم معدل تنها برای کنکور سراسری بوده و نمراتی که در ترمیم معدل کسب می کنید در معدل دیپلم شما تاثیرگذار نخواهد بود. همچنین داوطلبین محدودیتی در انتخاب تعداد دروسی که اقدام به ترمیم معدل آنها می کند، ندارند. ترمیم معدل برای دانش آموزان باید در جایی برگزار شود که امتحانات نهایی دانش آموز در آن شهر برگزار شده.

 

در مقاله به روش های ارتقای معدل اشاره کردیم. اما در اینجا لازم است بدانید معدل دیپلم در کنکور سال های آتی به چه میزان تاثیرگذار است؟ صحبت از این شده کنکور در سال 1402 تنها برای دروس تخصصی برگزار شود و تاثیر معدل نیز به 60 درصد که شامل معدل دو سال آخر دبیرستان است، می شود. به این ترتیب تاثیر معدل در سال های آخر دبیرستان بیشتر می شود. و از این طریق سیستم آموزش و پروش تاثیر بیشتری در قبولی دانش آموزان دارد.